Aktualności

Składki ZUS 2019

W roku 2019 wysokość składki na ubezpieczenie społeczne dla części przedsiębiorstw zależeć będzie od kryterium przychodowego. Z nowych regulacji skorzystają od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy, których przychody w 2018 r. nie przekroczą średniomiesięcznie 5250 zł., czyli  rocznie 63000 zł. Pozostali przedsiębiorcy będą zmuszeni stosować nadal stare zasady rozliczania składek.

Przedsiębiorca, którego przychód nie przekroczy powyższego limitu, będzie musiał samodzielnie określić wysokość składek przekazywanych do ZUS-u.

W celu ustalenia podstawy składek ZUS będzie trzeba obliczyć dwie wartości:

1. Przeciętny miesięczny przychód

2. Współczynnik na dany rok kalendarzowy

Ograniczeniu podlega również okres korzystania z powyższego rozwiązania. Składki ZUS od przychodu mogą być opłacane przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia działalności. W praktyce oznacza to, iż przedsiębiorca, który cały czas osiąga niskie przychody, z ulgi w opłacaniu składek będzie mógł korzystać przez 3 lata (36 miesięcy), przez kolejne 2 lata będzie zobowiązany opłacać zwykłe składki ZUS. Czyli dopiero po 2 latach przerwy będzie mógł ponownie wrócić do opłacania składki ZUS od przychodu.

Składki ZUS od przychodu będą stanowiły podstawę tylko składek społecznych i składek na Fundusz Pracy. Składka zdrowotna będzie opłacana według zasad ogólnych obowiązujących wszystkich przedsiębiorców;

Z preferencji nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku opłacali zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej i korzystali ze zwolnienia sprzedaży od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług (tzw. zwolnienia podmiotowego) - chodzi o osoby, które zostały zwolnione z podatku VAT, gdyż wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł (ze względu na brak możliwości weryfikacji ich przychodów przez ZUS, jako że nie składają one deklaracji);

Rozwiązanie to jest przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy nie korzystają z preferencyjnych składek ZUS;

Przedsiębiorca musi prowadzić firmę w poprzednim roku kalendarzowym przynajmniej przez 60 dni;

Przedsiębiorca nie może wykonywać działalności na rzecz swojego byłego pracodawcy.


<- powrót
Komentarzy: 0Strona:    dodaj komentarz

Mapa dojazdu do Biuro Rachunkowe
Licencja Ministra Finansów nr 23697/2008
Biuro Rachunkowe
mgr Agnieszka Guder
ul.Źródlana 1a/9
64-200 Wolsztyn
tel/fax +48 606 423 972
E-mail: aga-z@wp.pl
 liczba odwiedzin: 29434      online: 1
© 2018 MBEST