Aktualności

Sprzedaż samochodu firmowego

Sprzedaż samochodu osobowego, używanego w działalności gospodarczej, który jest na środkach trwałych, a został zakupiony wcześniej od osoby fizycznej na umowę kupna, może zostać przeprowadzona na trzy sposoby:

1) Na fakturę VAT z podatkiem 23%.

Obecnie (a więc od 1 kwietnia 2014 r.), możliwość sprzedaży takiego samochodu jako zwolnionego od podatku VAT, ma zastosowanie jedynie w przypadku gdy taki samochód wykorzystywany był tylko i wyłącznie do działalności zwolnionej, i o ile przy nabyciu lub wytworzeniu tych towarów, nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego (art. 43ust 1 pkt 2 u.p.t.u.)

Sprzedając zatem samochód osobowy, pomimo że zakupu dokonaliśmy od osoby fizycznej na umowę kupna (bez podatku VAT), w sytuacji gdy samochód jest (był) wykorzystywany na cele działalności opodatkowanej, to dokonując jego dostawy (sprzedaży), mamy co do zasady obowiązek opodatkować stawką VAT 23%.

2) faktura VAT marża – marża jest to generalnie różnica między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

O ile nie chcemy jednak dokonywać sprzedaży z wykazaniem podatku VAT należnego (doliczać 23% VAT), można legalnie tego obowiązku uniknąć, poprzez zastosowanie opodatkowania tej dostawy wg tzw. procedury VAT marża (art. 120 ust 4 u.p.t.u.)

Ma ona zastosowanie, o ile kupiliśmy samochód właśnie od osoby fizycznej na umowę kupna, lub fakturę vat marża oraz towar ten (samochód) był nabyty “w celu jego odprzedaży”.

Wystarczy zatem, że nabywając ten samochód w chwili jego zakupu, traktowaliśmy to jako towar do dalszej sprzedaży. Fakt jego wykorzystywania w firmie przez kilka lat oraz wykazywania jako środek trwały niczego tu nie zmienia.

3) wycofanie samochodu z działalności gospodarczej i wówczas sprzedaż na umowę kupna/sprzedaży.

O ile przed sprzedażą samochód osobowego o którym mowa, zostanie on wycofany z działalności gospodarczej i przekazany na cele osobiste, to z uwagi iż przy jego nabyciu nie wystąpił podatek naliczony, czynność taka nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu VAT i może wówczas zostać dokonana na umowę kupna (art. 7 ust 2 pkt. 1 u.p.t.u., z uwagi na art. 5 ust 1 pkt 1 u.p.t.u.).


Natomiast, jeśli pojazd został zakupiony na fakturę VAT, to sprzedając jesteśmy zobowiązani wykazać 23% VAT na fakutrze sprzedaży.

<- powrót
Komentarzy: 0Strona:    dodaj komentarz

Mapa dojazdu do Biuro Rachunkowe
Licencja Ministra Finansów nr 23697/2008
Biuro Rachunkowe
mgr Agnieszka Guder
ul.Źródlana 1a/9
64-200 Wolsztyn
tel/fax +48 606 423 972
E-mail: aga-z@wp.pl
 liczba odwiedzin: 69039      online: 1
© 2018 MBEST